Logo Color

SENATE CONSERVATIVES ANNOUNCE SWEEPING HOLD POLICY ON BIDEN LAWFARE NOMINEES

 “In a continuing response to the current administration’s persecution of President Donald Trump, we will not allow the fast-tracking of any Biden Article III court judicial nominees, as well as Biden U.S. attorney nominations.”

WASHINGTON, D.C. — Senators JD Vance (R-OH), Mike Lee (R-UT), Bill Hagerty (R-TN), Roger Marshall (R-KS), Tommy Tuberville (R-AL), and Eric Schmitt (R-MO) announced a sweeping hold policy on a series of President Biden’s Senate nominees in response to the Biden administration’s radical lawfare against President Trump and other political opponents.

The senators’ hold policy currently applies to the following nominees. This list could grow if the Biden administration announces further nominations.  

  • Johnny C. Gogo, nominated to be a United States Attorney for the Districts of Guam and Northern Mariana Islands
  • April M. Perry, nominated to be a United States. Attorney for the Northern District of Illinois
  • Joshua S. Levy, nominated to be a United States Attorney for the District of Massachusetts
  • Rebecca C. Lutzko, nominated to be a United States Attorney for the Northern District of Ohio
  • Matthew L. Gannon, nominated to be a United States Attorney for the Northern District of Iowa
  • David C. Waterman, nominated to be a United States Attorney for the Southern District of Iowa
  • Joseph Russell Palmore, nominated to be an Associate Judge for the DC Court of Appeals
  • Carmen G. Iguina Gonzalez, nominated to be an Associate Judge for the DC Court of Appeals
  • John Cuong Truong, nominated to be an Associate Judge for the DC Superior Court
  • Rahkel Bouchet, nominated to be an Associate Judge for the DC Superior Court
  • Ray D. McKenzie, nominated to be an Associate Judge for the DC Superior Court
  • Erin Camille Johnston, nominated to be an Associate Judge for the DC Superior Court
  • Sherri Malloy Beatty-Arthur, nominated to be an Associate Judge for the DC Superior Court
  • Anne Hwang, nominated to be a Judge for the Central District of California
  • Cynthia Valenzuela Dixon, nominated to be a Judge for the Central District of California
  • Michelle Williams Court, nominated to be a Judge for the Central District of California
  • Stacey D. Neumann, nominated to be a Judge for the District of Maine
  • Adam B. Abelson, nominated to be a Judge for the District of Maryland
  • Danna R. Jackson, nominated to be a Judge for the District of Montana
  • Embry J. Kidd, nominated to be a Judge for the Eleventh Circuit
  • Joseph Francis Saporito, Jr., nominated to be a Judge for the Middle District of Pennsylvania
  • Rebecca Suzanne Kanter, nominated to be a Judge for the Southern District of California
  • Detra Shaw-Wilder, nominated to be a Judge for the Southern District of Florida
  • Sarah Netburn, nominated to be a Judge for the Southern District of New York
  • Meredith A. Vacca, nominated to be a Judge for the Western District of New York
  • Julia M. Lipez, nominated to be a Judge for the First Circuit
  • Mary Kay Lanthier, nominated to be a Judge for the District of Vermont
  • Catherine Henry, nominated to be a Judge for the Eastern District of Pennsylvania
  • Karla M. Campbell, nominated to be a Judge for the Sixth Circuit
  • Charlie Crist, nominated to be the United States’ Representative to the Council of the International Civil Aviation Organization
  • Corey Anne Tellez, nominated to be Deputy Under Secretary for the Department of the Treasury
  • Andrew William Plitt, nominated to be an Assistant Administrator of the Agency for International Development
  • James J. Blanchard, nominated to be a Member of the United States Advisory Commission on Public Diplomacy
  • Margaret L. Taylor, nominated to be a Legal Advisor for the Department of State
  • Jay T. Snyder, nominated to be a Member of the United States Advisory Commission on Public Diplomacy
  • John Gleeson, nominated to be a Member of the United States Sentencing Commission
  • Christopher H. Schroeder, nominated to be a Member of the Board of Trustees of the James Madison Memorial Fellowship Foundation
  • Leslie N. Bluhm, nominated to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service
  • Jeffrey R. Gural, nominated to be Chairman of the Public Buildings Reform Board
  • Martin Joseph Walsh, nominated to be Governor of the United States Postal Service
  • John Bradford Wiegmann, nominated for General Counsel of the Office of the Director of National Intelligence
  • Barbara Lee, nominated to be Representative to the General Assembly of the United Nations
  • Vivek Hallegere Murthy, nominated to be Representative of the United States on the Board of the World Health Organization
  • Janet Louise Yellen, nominated to be Governor of the European Bank for Reconstruction and Development, Governor of the Inter-American Development Bank, Governor of the International Bank for Reconstruction and Development and Governor of the International Monetary Fund.

###